Diamentowe rekordy - najcenniejsze diamenty świata

Diamentowe rekordy - najcenniejsze diamenty świata

Diamenty od stuleci wzbudzają zachwyt i pożądanie. Pragną ich nie tylko kobiety, ale także najbogatsi ludzie tego świata. Diamenty zdobią królewskie korony, sarkofagi świętych, monstrancje oraz oczywiście biżuterię. Czasami swoim właścicielom przynosiły szczęście, częściej jednak słyszało się o pechu, który przynosiły. Z powodu diamentów nie raz lała się krew i upadały królestwa. Aktualnie największe diamenty takie jak fantazyjne kamienie Blue Moon czy Oppenheimer Blue czy Różowa Gwiazda warte są po kilkadziesiąt milionów dolarów.


Diamentowe rekordy

1. Cullinan 

Dotychczas największy znaleziony diament to Cullinan - ważył 3106 karatów, został podzielony na 105 części i oszlifowany, znaleziono go w 1905 niedaleko Pretorii w RPA.

2. Koh-i-noor (Góra Światła)

Najsłynniejszy diament to Koh-i-noor (Góra światła) – waży 105 karatów (21,6 gramów). Klejnot pochodzi z Indii, ale przez stulecia zmieniał właścicieli, aż trafił do Europy. Z jego historią łączy się cała seria legend, opowieści i przesądów. Powszechnie uznawany jest najbardziej pechowy klejnot świata. Właściciele tego diamentu popadali w obłęd, zapadali na niezrozumiałe choroby, byli podtruwani i mordowani. Obecnie znajduje się w koronie brytyjskiej i zdobi przód krzyża nad obręczą tego insygnium.


3. Wittelsbach-Graff Diamond

Najdroższym diamentem świata jest aktualnie błękitny klejnot Wittelsbach-Graff Diamond, który w 2011 roku na aukcji uzyskał cenę 80 milionów dolarów. Wittelsbach należał pierwotnie do klejnotów koronnych króla hiszpańskiego Filipa II. Wśród kolekcjonerów niebieskie diamenty cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego też osiągają tak wysokie ceny. W tym miejscu warto wspomnieć o takich słynnych błękitnych diamentach jak Blue Moon czy Oppenheimer Blue Diamond.


4. Różowa Gwiazda  

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez ????JewelryJudy???? (@jewelryjudy)

Najdroższy różowy diament świata to Różowa Gwiazda, kamień osiągnął wartość ponad 80 milionów dolarów, a ostatecznie został kupiona za 72 mln. Drugi pod względem wartości różowy diament to Graff Pink, który warty jest ponad 40 milionów  dolarów. Warto wspomnieć również o Pink Legacy - filmik z tym diamentem poniżej.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Official Magazine Page® (@moralmoda_magazine)


5. Winston Legacy  

Najdroższy przezroczysty diament to Winston Legacy. Waży ponad 100 karatów i jest warty prawie 30 milionów dolarów. Kolejny klejnot warty uwagi to Archduke Joseph Diamond, czyli diament Arcyksięcia Józefa, którego wartości to ponad 20 milionów dolarów.


6. Graff Vivid Yellow  

Wśród diamentów fantazyjnych w kolorze żółtym palmę pierwszeństwa dzierży Graff Vivid Yellow. Ważący ponad 100 karatów klejnot jest wart ponad 16 milionów dolarów. Kolejny słynny żółty diament to Kropla Słońca – tańszy o 4 miliony od poprzednika.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Natalie Bos Betteridge (@jewelsdujour)

 

7. Moussaieff Red Diamond

Najsłynniejszy diament w kolorze krwi, to czerwony kamień Moussaieff Red Diamond. To niezwykle rzadki okaz znaleziony w 1990 roku w Brazylii.


8. Polskie diamentowe rekordy

Najcenniejsze diamenty w Polsce to wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława znajduje się w skarbcu katedry na Wawelu oraz przezroczysty diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza, która znajduje się w skarbcu klasztoru Paulinów na Jasnej Górze.

Przejdź do góry