Jak dobrać długość i splot łańcuszka do krzyżyka lub medalika

Jak dobrać długość i splot łańcuszka do krzyżyka lub medalika

Złoty medalik z wizerunkiem Matki Boskiej lub krzyżyk to prezent, który pozostanie na pokolenia. Taki medalik na złotym łańcuszku idealnie sprawdzi się jako pamiątka I Komunii Świętej, chrztu oraz innych ważnych wydarzeń w życiu. Jak dobrać długość łańcuszka oraz jego wzór aby wydobyć piękno medalika lub krzyżyka, a biżuteria dobrze prezentowała się na szyi?


Jak dobrać długość łańcuszka?

Odpowiednia długość łańcuszka dla dzieci to najczęściej 40-42 lub 45 cm. Dla szczuplejszych kobiet podobnie jak dla troszkę tęższych Pań, lepszy będzie łańcuszek w rozmiarze 50 lub 55 cm. Ważne, żeby łańcuszek nie obciskał szyi. Kupując łańcuszek dla mężczyzny można ułatwić sobie wybór odpowiedniego rozmiaru biorąc pod uwagę rozmiar kołnierzyka koszuli. W takiej sytuacji do kołnierzyka rozmiaru 40 polecamy łańcuszek o długości 50 cm. Dla większych obwodów powyżej 40 cm konieczny będzie dłuższy łańcuszek - 55 lub 60 cm. Jeżeli ktoś chce przekładać łańcuszek przez głowę to polecamy biżuterię o minimalnej długości od 65 do 70 cm. Oczywiście są to ogólne zasady i trzeba pamiętać, że każdy kieruje się własnymi upodobaniami i wymaganiami – np. można nosić medalik na piersi (pod koszulą) a nie na dekolcie.

Medalik z wizerunkiem Matki Boskiej

Jak dobrać splot łańcuszka?

Dla mężczyzn najczęściej dobieramy grubsze sploty łańcuszków o prostych formach (np. pancer, figaro, Gucci, marina ew. Garibaldi). Panie w tym względzie mają większą dowolność. Najważniejsze żeby splot łańcuszka ładnie współgrał z zawieszką i był kolorystycznie do niej zbliżony (nie dobieramy łańcuszka z jasnego srebra do rodowanej lub oksydowanej zawieszki itp.). W przypadku łańcuszków i zawieszek ze złota najlepiej wybierać biżuterię w tej samej próbie złota czyli 333 lub 585. 

Przejdź do góry